Strona główna/Aktualności/Zielone laboratorium

Zielone laboratorium

20 Października 2022

20 października uczniowie klasy 7 w ramach zajęć rozwijających zainteresowania z biologii i chemii utrwali budowę fizyczną i chemiczną kości długiej wykonując doświadczenia. Zauważyli, że twardość kości zależy od jej struktury.

Wykonując doświadczenie Od czego zależą właściwości fizyczne i chemiczne kości? - zauważyli, że ocet jest kwasem, który usuwa sole mineralne z kości. Kość pozbawiona składników nieorganicznych zmienia swoje właściwości i dlatego Piotr potrafił wyginać kość w różnych kierunkach. Emilia z Julią spalając kość w płomieniu palnika zwróciły uwagę , że podczas spalania kość poczerniała, pojawił się czarny kolor. Wiemy już że kość zbudowana jest węgla. Dalsze spalanie spowodowało usunięcie substancji organicznych. Pozostały sole mineralne, które kruszą się pod wpływem dotknięcia.

Druga część naszych ćwiczeń laboratoryjnych nawiązała do tlenku węgla (IV).
Czy dwutlenek węgla otrzymany z sody oczyszczonej i octu podtrzymuje palenie się świeczki?
W wyniku zmieszania sody z octem wydzielał się bezbarwny gaz, który wypełnił balon. Przeniesiony z balonu do zlewki, a następnie przelany do zlewki z palącą się świeczką, gaz spowodował jej zgaśnięcie. Gazowy produkt reakcji kwasu z sodą to tlenek węgla (IV). Z lekcji chemii wiemy, że jest to substancja bezbarwna, bezwonna, ma gęstość większą od gęstości powietrza, nie pali się i nie podtrzymuje palenia. Dzięki obserwacji i umiejętnej analizie udało się uczestnikom zajęć wyciągnąć trafne wnioski z przeprowadzonych doświadczeń.

Nie znaleziono galerii.

do góry