Strona główna/Aktualności/Telefony komórkowe na terenie szkoły

Telefony komórkowe na terenie szkoły

19 Października 2022

W dniu 11 października 2022r. w naszej szkole odbyły prelekcje połączone z projekcjami filmów „Wyloguj się do życia”. Spotkania z młodzieżą klas 4-8 miały na celu omówienie zagrożeń wynikających z ciągłego korzystania z telefonów komórkowych.
W związku z pozytywnymi opiniami rodziców oraz nauczycieli i odpowiednimi zapisami w Statucie szkoły już niedługo nastąpi ograniczenie korzystania z telefonów na terenie szkoły.

Są trzy główne powody wprowadzania ograniczeń w korzystaniu ze smartfonów w szkołach na świecie: troska o wyniki w nauce i rozwój uczniów, obawy dotyczące wpływu na zdrowie oraz walka z cyberprzemocą.

Uczeń, szczególnie starszych klas szkół podstawowych, który nie ma telefonu, to dziś dosyć rzadki widok. Śmieszne filmiki, gry online, a także możliwość komunikowania się ze znajomymi poprzez aplikacje powoduje, że praktycznie każdy uczeń ma dziś smarfona. Szkoły próbują przekonać młodzież do ograniczenia korzystania z telefonów. Szczególnie, że dziś nie jest to już wyłącznie narzędzie służące do komunikacji, ale w określonych sytuacjach element budowania statusu społecznego i pozycji w grupie. A to jest istotny warunek życia młodzieżowego.

Chcemy, aby uczniowie nie spędzali przerw wpatrzeni w telefony, pochłonięci graniem oraz mediami społecznościowymi. Naszym zdaniem utrudnia to ich rozwój społeczno-emocjonalny, budowanie więzi, relacji rówieśniczych i koncentrację uwagi na lekcji.

Dodatkowo biorąc pod uwagę ciągłą potrzebę dzieci i młodzieży do być w sieci zauważamy, że to
już nie tylko przyzwyczajenie, ale uzależnienie - fonoholizm.
Fonoholizm to uzależnienie od używania telefonu komórkowego. Jest to uzależnienie behawioralne co oznacza, że nadmierna potrzeba korzystania z telefonu staje się trudna do opanowania i zaczyna szkodzić w różnych obszarach funkcjonowania - w rodzinie, w pracy, w osobistym czasie wolnym. Fonoholik pracuje lub uczy się nieefektywnie, zarywa noce, ma kłopoty z otoczeniem, posiłkami, rodziną itd. Wśród młodych osób, które najbardziej narażone są na fonoholizm aż 36 proc. nie wyobraża sobie życia bez własnego telefonu.
Objawy uzależnienia od telefonu charakteryzują się tym, że właściciel przywiązuje ogromną wagę do jego posiadania, nie odkłada go na bok, natomiast gdy dochodzi do rozładowania baterii, odczuwa ogromne zaniepokojenie - w skrajnych przypadkach może to nawet prowadzić do ataków paniki. Paradoksalnie, częste korzystanie z komórki, które teoretycznie powinno ułatwiać kontakt z ludźmi, wzmaga poczucie samotności, a ci sami ludzie, którzy nie widzą problemu, by korzystać z komórki na pogrzebie czy podczas rodzinnego obiadu, zaznaczają, że przeszkadza im, gdy ktoś korzysta z komórki w kinie, teatrze czy w towarzystwie (70-75 proc.). 56 proc. deklaruje, że czasem potrzebuje ciszy i spokoju,
46 proc. ma poczucie straconego czasu, a 25 proc. czuje się przeciążonych informacjami.

Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zauważyć pozytywne efekty tych ograniczeń - lepsza koncentracja uwagi, skupienie, odnowienie więzi rówieśniczych, a co za tym idzie - rozmowy, uśmiechy i wspólne spędzanie czasu.

lista

Katarzyna Solis
pedagog specjalny
Paulina Sosnecka-Oleś
pedagog szkolny

Nie znaleziono galerii.

do góry