Kampania 19 dni przeciwko przemocy
1 Listopada 2022Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży
Przez pierwszych 19 dni listopada na całym świecie organizacje i instytucje pracujące z dziećmi, młodzieżą, rodzinami mówią o szacunku, bezpieczeństwie, wolności i prowadzą szereg działań, których celem jest edukowanie i profilaktyka w zakresie zapobiegania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
W tym roku i nasza szkoła przyłączyła się do tej kampanii i w odpowiedzi na zaproszenie Fundacji po DRUGIE będzie prowadziła działania i realizowała kolejne zadania przewidziane do realizacji na różnych etapach edukacyjnych (przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII).
Tematyka działań jest bardzo obszerna - przez działania na rzecz dzieci dotkniętych konfliktem zbrojnym, znęcanie się czy wykorzystywanie, po uzależnienia, internet i jego zagrożenia oraz telefony komórkowe. Podsumowaniem tegorocznych działań będą obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka (20 listopada).
WYBRANE FAKTY NA TEMAT KRZYWDZENIA DZIECI I MŁODZIEŻY
- Przemoc wobec dzieci dotyka ponad miliard dzieci na całym świecie i kosztuje społeczeństwa do 7 bilionów dolarów rocznie.
- 50% dzieci na świecie co roku doświadcza przemocy.
- Co 5 minut gdzieś na świecie ginie dziecko dotknięte przemocą.
- 1 na 10 dzieci jest wykorzystywane seksualnie przed 18 rokiem życia.
- 9 na 10 dzieci mieszka w krajach, w których kary cielesne nie są całkowicie zakazane, przez co 732 miliony dzieci pozostaje bez ochrony prawnej.
- Co trzeci internauta na całym świecie to dziecko, a 800 milionów z nich korzysta z mediów społecznościowych. Każde dziecko może stać się ofiarą przemocy w sieci.
- Liczba zgłoszeń wykorzystywania seksualnego dzieci w Internecie do NCMEC wzrosła z 1 miliona w 2014 roku do 45 milionów w 2018 roku.
- Każdego roku 246 milionów dzieci na całym świecie doświadcza przemocy w szkole.
- 1 na 3 uczniów był prześladowany przez swoich rówieśników w szkole w ciągu ostatniego miesiąca, a co najmniej 1 na 10 dzieci doświadczyło cyberprzemocy.
- 1 na 3 dziewczynki i 1 na 5 chłopców doświadcza wykorzystywania seksualnego przed ukończeniem 18 roku życia.
- Każdego roku 1 milion dzieci jest zmuszanych, porywanych, sprzedawanych i naciąganych na dziecięcą prostytucję lub pornografię dziecięcą.
- 100 milionów dzieci żyje lub pracuje na ulicach, codziennie spotykając się z dyskryminacją, przemocą i wyzyskiem.
- 168 milionów dzieci na całym świecie pracuje wśród dzieci. Spośród nich 85 milionów dzieci jest narażonych na niebezpieczną pracę, która zagraża ich zdrowiu i bezpieczeństwu.
- Szacuje się, że 13,5 miliona dzieci - w większości dziewczynek - wyjdzie za mąż przed ukończeniem 18 roku życia.
- Około 4,4 miliona z nich wyjdzie za mąż przed ukończeniem 15 roku życia.
- Ponad 200 milionów dziewcząt i kobiet na całym świecie cierpi obecnie z powodu okaleczania żeńskich narządów płciowych.
- Szacuje się, że co najmniej 1 milion dzieci jest pozbawionych wolności na całym świecie.
- Aż 150 milionów dziewcząt i 73 miliony chłopców na całym świecie co roku pada ofiarą gwałtu lub przemocy seksualnej, zwykle dokonywanych przez osoby z ich kręgu rodzinnego.
- Dzieci z niepełnosprawnością 3-4 razy częściej doświadczają przemocy.
- Szacuje się, że różne siły/grupy zbrojne rekrutują i wykorzystują około 250 000 dzieci.
- Blisko 300 milionów dzieci w wieku od 2 do 4 lat na całym świecie regularnie doświadcza przemocy ze strony swoich opiekunów.
Fundacja po DRUGIE prowadzi Kampanię 19 dni już od roku 2014 - „Wychodzimy z założenia, że partnerami kampanii są profesjonaliści - nauczyciele, wychowawcy, pracownicy socjalni, przedstawiciele policji, kuratorzy etc. Najlepiej znają swój "teren" i swoich odbiorców i będą wiedzieć jakie działania są przede wszystkim potrzebne i jak je przeprowadzić. Rolą Fundacji po DRUGIE nie jest zatem realizowanie działań w ramach kampanii, ale zapraszanie, zachęcanie i aktywizowanie środowisk lokalnych, by wzięły sprawy w swoje ręce” - możemy wyczytać na stronach Fundacji. Kolorem kampanii jest pomarańczowy, który ma ostrzegać przed niebezpieczeństwem i zagrożeniem, zatem działa profilaktycznie.
Do działań, które będzie przeprowadzać nasza szkoła w ramach „19 dni...” chcemy zaprosić do współpracy przedstawicieli Policji, Ośrodka Pomocy Społecznej, specjalistów od uzależnień, pielęgniarkę szkolną.
Mamy nadzieję, że nasze plany zostaną spełnione i wszystko pójdzie według naszych założeń.
Paulina Sosnecka-Oleś
koordynator kampanii na terenie szkoły