Strona główna/Aktualności/Dzień bez przekleństw

Dzień bez przekleństw

16 Grudnia 2022

Z kalendarza pedagoga... 17 grudnia Dzień bez przekleństw

Polacy coraz częściej przeklinają.
Czy potrafią nie używać „brzydkich wyrazów” choć jeden dzień?

Obecnie wielu osobom sprawia problem wypowiedzenia paru zdań bez przekleństw, nie mówiąc
już o powstrzymaniu się na cały dzień od bogatego repertuaru tzw. „brzydkich wyrazów”.

Dzień bez Przekleństw
17 grudnia obchodzimy Dzień bez Przekleństw. Jak można domniemać, ma on polegać na powstrzymaniu się od przeklinania. W Polsce to święto jest bardzo młode, bo obchodzone zaledwie od paru lat. Jest dość słabo rozpowszechnione, większość ludzi nawet o nim nie wie.
Ideą Dnia bez Przekleństw jest zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje. Niepowodzenia w życiu zawodowym, kłopoty w domu czy w szkole wzmagają w ludziach chęć dosadniejszego ich przetrawiania w postaci słów właśnie.

Wulgaryzmy postrzegane jako brak kultury
Pomimo iż, przekleństwa istnieją tak długo jak sam język, są one powszechnie uważane za objaw prymitywizmu i braku kultury. Nie wszędzie można więc sobie pozwolić na mocniejszą „wiązankę”. Obecnie wulgaryzmy ewoluowały do tego stopnia, że nie potrafimy bez nich prowadzić normalnej rozmowy, a słowo k... stało się "przecinkiem" w naszych wypowiedziach.

Dbajmy o polską mowę nie tylko jeden dzień w roku
Warto dbać o czystość i piękno polskiej wymowy nie tylko 17 grudnia, mianowanego „Dniem bez przekleństw", ale w każdy inny dzień w roku. Trzecia środa grudnia ma tylko zatrzymać nas na chwilę i być źródłem refleksji na temat tego, w jaki sposób mówimy. Bo warto chyba pozostawić swojemu sumieniu i... wyczuciu.

Paulina Sosnecka-Oleś
Agnieszka Pinior
pedagodzy szkolni

Logo dnia bez przekleństw

do góry