Strona główna/Aktualności/Projekt ekologiczny

Projekt ekologiczny

28 Kwietnia 2026

“Woda pod lupą - czysta sprawa.
Od ścieku do kranu i domowej chemii.”

Nasi uczniowie Julia Cecot, Magdalena Drapacz, Anna Mikółka i Kamil Wilkus wzięli udział w projekcie ekologicznym „Woda pod lupą: czysta sprawa – od ścieku do kranu i domowej chemii”.

Podczas realizacji projektu ekologicznego, finansowanego ze środków Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, a koordynowanego przez PODN w Wodzisławiu Śląskim nasi uczniowie wzięli udział w trzech spotkaniach.

Pierwsze spotkanie odbyło się na terenie Oczyszczalni Ścieków Karkoszka. Podczas tego spotkania uczniowie poznali proces oczyszczania wody – od momentu powstania ścieków aż po dostarczenie czystej wody do naszych domów. Analizowali również skład i wpływ środków chemicznych używanych w gospodarstwach domowych, ucząc się, jak ograniczać ich negatywne oddziaływanie na środowisko. Ważnym elementem spotkania była część praktyczna – uczniowie analizowali próbki mikrobiologiczne oraz obserwowali procesy zachodzące w laboratorium.

Drugie spotkanie odbyło się w auli PODN w Wodzisławiu Śl. Gośćmi spotkania byli Krzysztof Lewicki oraz Klaudia Jadwiszczyk, reprezentujący fundację Dzika Droga, którym towarzyszył pies – uczestnik ich wypraw w rejony Koła Podbiegunowego.Tematem spotkania była rola wody w „niemożliwych” podróżach.

Trzecie spotkanie w ramach projektu ekologicznego „Woda pod lupą: czysta sprawa – od ścieku do kranu i domowej chemii” odbyło się w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.
Podczas wizyty uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska ekosystemowi stawu oraz zamieszkującym go organizmom.
Zajęcia miały również formę gry terenowej, która w ciekawy i angażujący sposób pozwoliła uczestnikom utrwalić zdobytą wiedzę. Uczniowie wykonywali zadania związane z wodą, ekologią oraz ochroną środowiska, rozwijając przy tym umiejętność współpracy i obserwacji.

Udział naszych uczniów w projekcie ekologicznym przyczynił się do zwiększenia świadomości ekologicznej oraz rozwijania postaw proekologicznych naszych uczniów.

Szkolny koordynator projektu Renata Ficek

do góry